smart3367 smart3367
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store to gallons of milk cost $7.20 and 5 gallons of milk cost $18 write an equation relates the total cost T to the gallons of milk purchased M

Respuesta :

2936198 2936198
  • 11-12-2020

Answer:

$7.20 + (5 x $18) = T

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Proteins must be digested to ________ for absorption across the small intestine to occur.
What two factors affect the gravitational force between two objects?
The perimeter of a rectangle is 24 feet. What is the width of the rectangle if it is 8ft.
A bag contains 450 blue and yellow marbles. The probability of drawing a yellow marble is 46%. How many blue marbles are in the bag?
What are the steps to 43,021 -835.6?
How helpful is it for you to outline a plan before you write a two-column proof?
Which word in the sentence is a proper adjective? Someday, I will travel to Europe and ski in the Swiss mountains. A. Swiss B. I C. Europe
Which section of the skeleton forms the main trunk of the body?
Which of these excerpts is one of the main arguments in Jack London's "The Human Drift"?
What causes the tides? (4 points) A.The wobbling of the Earth on its axis B.The tilt of the Earth on its axis C.Gravity of the moon and sun D.Unequal heating of