giselleherrera98
giselleherrera98 giselleherrera98
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 13-11-2020

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

Answer Link

Otras preguntas

Which decimal is equivalent to 13/20?
What is the main difference between the right side and left side of the heart?
What's the value of pi?
What events began and ended athens' golden age??
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
A patient needs to receive 35 mg of amoxicillin orally. The drug is available in a strength of 100 mg/tsp, How many tsp of the drug must the patient swallow to
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
Who benefitted from the corrupt bargain?
Why can't plants and animals use the nitrogen directly from the atmosphere? Answer A.There is not enough of it in the air. B.Nitrogen gas contains the element i
one way that animals adapt to seasonal change