HeleneFlores
HeleneFlores HeleneFlores
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Dave wants to buy a bike for $180. He has $40. Dave mows lawns for $10 per lawn.
a. Write an equation that can be used to find x, the number of lawns Dave needs to mow to have enough money to buy the bike.
b. Solve your equation for x.

Respuesta :

manavdesai53
manavdesai53 manavdesai53
  • 02-11-2020

Answer:

180 = 40 + 10x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What could have caused themoon jelly population toincrease?​
one plus one ididwsoxkscjcjscscscxsc
Examine the following diagram: Which angle is adjacent to <4? <2 <3 <5 <8
figure below shows a net<br />made up of the four triangles<br />four triangles and<br />a square.<br /><br />Which one of the fol
What does it mean for the president to be commander in chief?
-4,-1 reflecting across x-axis
What is the probability of rolling a single die to the number 4 or 5 a) 4/6 b) 1/3 c) 1/6 d) 4/12
solve the word problems show your work clearly Amy had $120 she spent 20% of the money on food and 25% of the remainder on clothes what percentage of the money
Carrie received a new pie cookbook as a gift and wants to try a new recipe every weekend. The pies she is most interested in are lemon meringue, pumpkin, plum,
A 5 pound bag of rice cost $5.25 what is the unit price