purplefairysydney purplefairysydney
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 5 pound bag of rice cost $5.25 what is the unit price

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-04-2020

Divide total price by total weight:

5.25 / 5 = $1.05 per pound

Answer Link
Skeet31
Skeet31 Skeet31
  • 14-04-2020

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

BEcause 5.25 divided by 5 equals 1.05.

Answer Link

Otras preguntas

Estimate each sum or difference 19.7 - 6.9
What equation represents the statement below 80% of what number is 64
The island of Crete was inhabited by the _____. Mayans Manchurians Minoans Mongolians
what is 29/100 as a decimal
What number must be added to 14,056 to result in a sum of 32,713
a recipe calls for 2 eggs to make 10 pancakes how many eggs will you need to make 35 pancakes
what is 3/9 equivalent to
The ______ is the nerve tissue at the back of the eye, which receives the image that has been formed by the cornea, the pupil, and the crystalline lens.
4% of what days is 56 days
The point on a graph where X and Y values meet is called A. the axis. B. the origin. C. the starting line. D. an intersection point.