zhairz223 zhairz223
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sam bought a soft drink for four dollars and six candy bars. He spent a total of twenty-two
dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

urbabyxoxo
urbabyxoxo urbabyxoxo
  • 12-10-2020
22 minus 4 is 18

18 divided by 6 is 3

each candy bar sam bought was $3
Answer Link

Otras preguntas

Hitler intended to defeat great Britain by
Which of the following can fix nitrogen? Answer  A.human industrial processes   B.lightning  C.certain bacterial species   D.all of the above
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
what kind of symbiotic relationship is showm between Dori and Marlin
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
Rmshot bought a 3.5oz chocolate bar.within 15minutes he had eaten 0.6 of the bar. How many ounces did he eat?
Which decimal is equivalent to 13/20?
Why can't plants and animals use the nitrogen directly from the atmosphere? Answer A.There is not enough of it in the air. B.Nitrogen gas contains the element i