teehezrr
teehezrr teehezrr
  • 13-09-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP...question says “Sylvia bought four pens for one dollar each and five folders for three dollars each. Write a numerical expression to represent this situation and then find the total cost in dollars”

What the hell im so confused

Respuesta :

karanvallamshetla
karanvallamshetla karanvallamshetla
  • 13-09-2020

Answer:

y= 4(x) + 3(5x)

$19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the function 3/2t - 5/2 when t = 3?
what is the mean of the numbers 90, 95, 85, 80, 85, 90, 80, 95, 100
what happens in the arctic circle during summer? why?
Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.
What is the name for Na20?
What is the name for Na20?
why can we sometimes hear noises in the stomach during digestion??? guzz hust tell me short answer and do not copy frommmm any websiteplzzzzzzzzzzzzz
The character Jack Skellington appears in which 1993 Tim Burton film
Why did early farmers use slash-and-burn agriculture? A. to get rid of pests B. to get rid of old crops C. to keep the soil fertile D. to keep undergrowth from
What is the meaning of the Greek root port as it is used in the word comports?