Yvette44 Yvette44
  • 12-12-2014
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Respuesta :

soccer5 soccer5
  • 12-12-2014
each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Answer Link

Otras preguntas

does the word ash have a figurative meaing
what is the history of the civil rights moment?!
This politician from mississippi was once secretary of war for president franklin pierce, thought he is more known for being the first and only president of the
Consider a point on a bicycle wheel as the wheel makes exactly four complete revolutions
Describe the importance of explaining to others the level of confidence that can be placed on the information being communicated
How will organinators solve problems for the Zika virus
0 lb is how many kg?
Which one of the following factors is NOT used to assess nutritional status? Recent changes in weight Body mass index Skin turgor Family history of diseas
Guys please help me at this question
Which federal agency insures savings deposits? A. The Consumer Product Safety Commission B. The Savings Deposit Agency C. The Federal Deposit Insurance Corpo