janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How many real solutions are there x^2 + 3x + 10 = 0
What is the solution to this system of linear equations? y − 4x = 7 2y + 4x = 2 (3, 1) (1, 3) (3, −1) (−1, 3)
An arrangement in which a person directly pays a therapist for counseling services
The points (s,9) and (0, - 1) fall on a line with an undefined slope. what is the value of s?
You dissolve 4.5 mol of potassium hydroxide to make a 2 L solution. What is the molarity of the solution?
is .07 greater than .007?
(2n)4 without exponents
A student ran out of time on a multiple choice exam and randomly guessed the answers for two problems. Each problem had 4 answer choices- a, b, c, d- and only o
What are the characteristics that make elements different from compounds? Give two examples of each that exist in the human body and explain their function
A rectangle's width is twice as long as its length. if the perimeter is 36 in., find its length