awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
two identical freight cars roll without friction towards each other on a level track. one car rolls 2 m/s the other 1 m/s. after the cars collide they couple an
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
What is Sir Francis Drake hardships
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
When was World War I?
Does the depth of a pan affect how water freezes?
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property