Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

pls help Which of the following were conditions implemented when the US granted independence to the Philippines? (choose 2) Select one or more: a. Outsourcing o
free brainliest to first person
Square root of 8.8 up to two decimal step by step explanation
joe buys groceries for his grandfather the groceries cost $42 plus 5% tax joe wants to know the total cost of the groceries including tax how much sales tax do
what does POC stand for?
v2+5v+6=0 using factoring
What is the value of n
-5(4x + 2) = 20 What is x?
need help asap!! look at the images attached
During exercise your metabolism a. maintains steady c. decreases b. stops d. increases