dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the concept and justification of Manifest Destiny
Which word means "something that gets in the way; a barrier, hurdle, snag"? A. obstacle B. yield C. annual D. consent
Please help me with this question ?
The slowest land mammal is a sloth. its speed is about.0016 that of a cheetah. write this number as a percent
Which part of speech should not be used very often in formal writing?
What is the main conflict in the novel The Outsiders?
Which is not a way to solve 4÷15=n4÷15=n??
How do we say I am fine thank you in French?
What shapes could the smaller pieces be?
What is the quotient of 9.83 divided by 89.56