danaramos353dsdkasgg
danaramos353dsdkasgg danaramos353dsdkasgg
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-04-2018
The price per foot would be .84 cents, 1 yard equals 3 feet so 2 yards is 6 feet. if you take $5.04 and divide it by 6 then you get 0.84
Answer Link
ramibreadiy ramibreadiy
  • 13-04-2018
0.84 cents a foot because 2 yards is 6 feet and all you have to do is divide 6 divided by 5.04 and thats your answer
Answer Link

Otras preguntas

An airplane is preparing to land at an airport. It is 51,300 Feet above the ground and it is descending at a rate of 3100 feet per minute. At the same airport,
WILL GIVE BRAILIEST IF ANSWERED FAST
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
Although reconstruction led to some positive changes what major goal did it fall to achieve?
Dans chaque cas réduire l'expression 2x-3+8-4x+x²
Find the distance between the points (6,8) and (10,5). Write your answer as a whole number or a fully simplified radical expression. Do not round.
Which expression is equivalent to the area of square A, in square inches? 1/2(10)(24) 10(24) (10+24)^2 10^2+24^2
3. Yesterday was _ (hot) day of the year. ​
definition of populism​
You borrow $12 from a friend and pay back $8. To help you understand your finances, evaluate the following expression: -12+8