alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

In a batch of 960 calculators, 8 were found to be defective. What is the probability that a calculator chosen at random will be defective? Write the probability
Which group founded Harvard College in 1636? A. Puritans B. Anglicans C. Quakers D. Catholics
A gumball machine contains 23 green gumballs, 52 red gumballs, 34 blue gumballs, 61 yellow gumballs, and 30 pink gumballs. What percentage of the gumballs are r
Cameron runs in a 7 - mile race. He stops for water at ever 1/3 miles marker, including at the end of the race. How many time does Cameron stop water?
Please help me get an answer
Find the mean and mode for this set of data. 5, 6, 8, 3, 5, 7, 4, 11, 5, 7
Katie has taken 5 math tests this year. On the first and second tests, she scored a 75. The third test she scored 10 points more than the first two. The fourth
How is the desert ecosystem the same from the rainforest ecosystem?
Which one of the following hormones stimulates the release of milk from the breast? A. Prolactin B. Progesterone C. HCG D. Oxytocin It said Prol
Data are sent through a network in bundles called ________.