zhamyaaaa zhamyaaaa
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

what is the cost for each

what is the cost for each class=

Respuesta :

Warden15
Warden15 Warden15
  • 12-04-2018
2G + 4H = 43
2G + 2H = 30 BECOMES G = -1H + 15

Substitute G = -1H + 15 into the first equation.

2(-1H + 15) + 4H = 43
-2H + 30 + 4H = 43
2H + 30 = 43
2H = 13
H = 6.50 / HATS COST $6.50

To find the cost if the gloves put in 6.50 in the first equation.
2G + 4(6.5) = 43
2G + 26 = 43
2G = 17
G = 8.5 / GLOVES COST $8.50.
Answer Link

Otras preguntas

A salt solution has a concentration of 200 g/L. How many grams of salt are contained in 500 mL of this solution?
What is the theme in Hymn to the Nile?
What mistake could Andy have made? What can he do to correct it
Which territory was given to the U.S by Spain after warfare With the seminoles? ....... a) Florida b) Oregon or c) red river basin
Please help! A cone has a radius of 6 inches and a height of 30 inches what is the exact volume of the cone.
Men were killed when the ship stopped at the land of the Lotus Eaters. options: True or False
Which three-dimensional object is formed when the shape is rotated about the axis as shown?
complete the square to determine the minimum or maximum value of the function defined by the expression x^2 + 4x+3
5(3x+8) simplify this equation please that would help a lot thanks.
It’s impossible to ___ and talk at the same time Hear Listen Breath