dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

How do I find the value of x if y=70?
Select the correct answer. The two main characters in Richard Connell's "The Most Dangerous Game," General Zaroff and Sanger Rainsford, size each other up when
If volume remains the same while the mass of a substance ________, the density of the substance will______________
What is the y intercept of the line whose equation is y=1/x-3
A biologist is constructing a cladogram to show the evolutionary relationships between the animals shown below. if anatomical features are used to construct the
If f(x)=4x+3 and g(x)= the square root of x-9, which is true? 2 is in the domain of f of g or 2 is not in the domain of f of g?
If f(x) = 3х2 +1 and g(x) = 1-х, what is the value of (f-g)(2)?
Find the Volume and surface area of the following solid. Take Pi to be 22/7. ​
Johan found that the equation –2|8 – x| – 6 = –12 had two possible solutions: x = 5 and x = –11. Which explains whether his solutions are correct? He is correct
Define precedent? What caused the Whiskey Rebellion?