Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

The sum of the digits is 11. When rounded to the nearest hundred, it's 500. Rounding to the nearest 10 makes it 530. What's the number....
what does 'all eyes on me' mean?
what does 'heaven knows' mean?
Plz help... 6b - 49 =2(b - 3)
what does 'all eyes on me' mean?
Calculate the de Broglie wavelength of an electron traveling at 3.0 × 107 m/s (me = 9.1 × 10-31 kg).
What is the Rosetta Stone?
An elevator is used to either raise or lower sacks of potatoes. In the diagram, a sack of potatoes of mass 10 kg is resting on a scale that is resting on the fl
Electrons surround the nucleus of an atom and those that are in the outer energy levels are _____.less attracted to the nucleusmore attracted to the nucleusnot
how do I expand r(r-r2) the 2 is meant to be r squared