korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Imagination is a factor in correct expository writing true or false
What type of energy transformation is taking place when natural gas is used to heat water? A.chemical energy to thermal energy B.thermal energy into mechanical
Perrin uses 24 ounces of milk in a recipe. How many cups is 24 ounces?
Situation that itumeleng khune and oscar piatorius faced that were negatively exploited by the media?'
What action by the French revolutionary Assembly deprived the poor and women of full equality? Catholic churches, monasteries, and convents were shut down.
A scientist investigates a new substance and finds that at 35° C, 146.2 grams will dissolve in 200.0 grams of water. Which similar experiment could be used to s
Speaking of balanced beings, I must mention someone who is very important in my life and to whom I owe everything that I am: my father. From him I learned about
What is the best explanation of electric current in a wire? A) Electrons flow because of electrical attraction and repulsion. B) Protons are pushed along by
The author's use of alliteration to make the reader take notice is best illustrated in which of the following excerpts from "The Three Strangers"? A. "The sheph
Evaluate the expression. 9!/3!