hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

What is the Interval notation for this
1/R + 1/JK=5C solve for 'J' please include how you solved it.
In an extension of the research, ten individuals were recruited for an information session on the energy-saving program. Six of the ten individuals were colleag
Please answer this correctly
Write the slope-intercept form of the equation of the line passing through the point (-1,6) and parallel to the line y = 4x-4
Joe drove at the speed of 45 miles per hour for a certain distance. He then drove at the speed of 55 miles per hour for the same distance. What is the average s
Which is the lowest Complexity" A. (n) * 2n B. (n2) * n C. n2 D.nlog(n) E. 3n
The real-balances effect suggests that a a. Lower price level will decrease interest rates and increase consumption and investment spending b. Lower price lev
Adam was born 3 years before Joe, and Max was born 8 years after Steve. If Adam was born after Steve, who is the oldest?
Jack reports being in a wonderful mood. He has been very active at work lately, even working far into the night, as he seems to need only a few hours of sleep a