Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an argument presented by psychologists adhering to the behavioral perspective of psychology? A. They contend that behavioral disorders
what is the energy content in kcal of one peanut, if the temperature of 1 kg of water in a calorimeter increases by 50oc upon the combustion of 10 peanuts?
Fill in the missing amounts of the following balance sheet: Prova Company Balance Sheet December 31, 20Y8 Assets Cash $ 3,300 Accounts receivable 2,400 Suppli
viewed from pluto, the sun would appear more than a thousand times fainter than on earth.
what clues in romeo’s soliloquy indicate that juliet is still alive?
HELP ASAP!!! (MICROSOFT WORD) Which types of paragraphs can Paragraph styles be applied to? Select all that apply. Body text Headings Individual words Quotation
respuesta a las siguientes preguntas. a) ¿Cómo se pueden obtener, de los pocos componentes de la materia, una enorme variedad de formas que podemos observar a s
if the average meal in Italy is 35 euro of per person what is a totally expected cost and US dollar for three meals per day on your 10-day Vacation? use exchang
bonjour j ai besoins d aide pour ses exercices
What is P(not divisor of 6)?