valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

This city was the scene of one of the most violent demonstrations in American history in 1999 when 100,000 people engaged in civil protest against the WTO? Seat
A principal who relents on the school dress code makes it more? a. rigid. b. relaxed. c. detailed.
Why do we need to learn math if we aren't going to use math in our lives?
Jill had $90. She bought a skirt that normally costs $42 but was on sale for half price. She also bought a T-shirt that was $8 off its regular price. Before sal
Scott is a young man whose body has trouble processing sugar. The BEST diet for him to follow is one that is __________. A. low in fat B. low in carbohydrates C
Why is cleisthenes generally considered the founder of Athenian democracy?
The middle 5 in 0.555 is 1/10 the value of the 5 to its
does every distinct factor of 24 have a partner why or why not
When slavery was abolished?
Write a description of an array of stickers using the product of 3 x 15.