gracemckinney20 gracemckinney20
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

Jane bought 10 pears and 11 oranges for $10.05 the total cost of one pear and one orange was $0.94 how much did 1 pear and 1 orange cost

Please Send Help

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 02-03-2018
Hey there!

If 10 pears and 11 oranges cost 10.05 and the total cost of 1 pear and 1 orange is 0.94, then they should cost 0.47 cents each:

0.47 + 0.47 = 0.94
0.94 divided by 2 = 0.47

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

The surface of the zone of saturation is known asA. a wellB. the water table.C. the water supply.D. an aquifer.​
Please help! U can be brainiest!!!
Find the value of x, rounded to the nearest tenth
Gasté ____ mi madre en ropa ayer cuando fuimos de compras. a. el más que b. menos que c. más como
Suppose another cross is done and the probability of the offspring having red flowers is 100%. Assuming red flowers are incompletely dominant over white flowers
Which of the following is not a simple machine? A. A Wheel and axle B. A lever C. A pair of scissors D. A screw
98 POINTS FOR WHO CAN GET THIS FOR ME PLEASE 1. If the [H+] in a solution is 1 × 10–4 mol/L, what is the [OH–]? Is this an acidic or basic solution? Show your w
What is the definition of physical activity? A. a movement that stimulates your respiratory system B. a movement that causes perspiration C. a movement that
How do i solve for all true values of θ in the equation sin(θ) = 2θ (infinite interval)? ​Is this possible?
Suppose a cancerous tissue with an initial cell division rate of 52% has since undergone several successful radiation treatments. Based on the data in Table 1,