KaitlynLucas2667 KaitlynLucas2667
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlotte bought packs of hot dogs for $4 each. Eack pack has 8 hot dogs. If she spent $16 how many hot dogs did she get

Respuesta :

XOFAITHXO
XOFAITHXO XOFAITHXO
  • 02-03-2018
Charlotte bought 32 hot dogs for $16 a pack
Answer Link
allymead
allymead allymead
  • 02-03-2018
32 hotdogs
16/4=4
8*4=32
Answer Link

Otras preguntas

The volcanic peak of this mountain is the highest point in Africa
OK I Need Help Again!!!! IM STILL STUCK !!!! Rewrite the equation 8x + 6x^2 − 7 = x^2 in standard form and identify a, b, and c. Select one: a. a=5,b=8,c=−7 b.
Many fitness and nutrition experts suggest using a journal to keep track of exercise and food intake. How can using a journal help someone become more fit or ch
Which table represents the same linear relationship as the equation y = 3x +5?
The calvin cycle makes direct use of ________ to make ________.
Rifampin is a nonspecific cyp450 inducer that may:
Your congresswoman supports wealthy Americans paying a greater percentage of their income in taxes than those who are less wealthy. She would most likely suppor
Community-based research, which has everyday people working with researchers to answer pressing environmental issues, is also sometimes called what?
in which phase of meiosis will sister chromatids separate and move to opposite ends of the cell
Jaime has 6 cups of milk. Each batch of cookies she is making will require 3/4 of a cup of milk. How many batches of cookies can Jaime make with milk she has?