chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the missing numbers... 8, 18, 11, 15, 5, 4, 14, 9, 19, 1, 7, 17, 6, 16, ?, ?, ?, ?, ?
At the beginning of the year, Infodeo established its predetermined overhead rate for movies produced during the year by using the following cost predictions: o
find the value of x a) 1 b) 31 c) 24 d) 14
What was the result of Reagan's move away from detente?
After a procedure has been completed, what questions can be asked to help evaluate the results? Check all that apply
Humans and mice have similar genomes. In fact, researchers have found thousands of genes that exist in both mice and humans. What can you conclude about the evo
What is the volume of a rectangular prism with a length of 14 m, height of 6 m, and width of 3 m?
The purpose of a danger zone is to
A lethargic 22-month old black female was presented by her mother to the emergency room at 2:15 am on a Sunday. The child had a history of a runny nose, hoarse
Do you think the 1st amendment should protect hate speech? Make a claim to this question and make sure to have at least two pieces of evidence or examples to su