xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

What is TRUE about a capitalist society? ОА. Three things are needed: government regulation, tariffs, and bartering. OB. Businesses are owned by the government
Need help!!! Got the first try wrong
39. What runs through the penis and opens to the outside at the tip of the penis? A. Vas deferens B. Testicles C. Sperm D. The urethra
What caused the need for more enslaved Africans to be brought to the New World?
Discuss three consequences of unemployment on the individual
Please help help help help help me
can someone pls help me with this and show the steps into getting the answer pls?
Which factor most encouraged the growth of this trade? A) The invention of the steam engine B) The profitability of cash-crop agriculture C) The development of
First of what is the inverse of FX = 2x - 3
The Bikini Bottom gang loves science class and wanted to do a little research. Read the description for each experiment and use your knowledge of the scientific