cjbrookshire cjbrookshire
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds cost $8.40, find the cost of 3.5 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
well first of all you need to divide 8.40 by to to get 4.20 the you multiplie it by 3 to get 12.60 the you need to take 4.20 and divid it by 2 again for the .5 to get 2.10 the add it to the 12.60 to get 14.70 and there you have your answer which is $14.70
Answer Link

Otras preguntas

three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
What is one fact about xuchal
who decided the election of 1800 and why ?
Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
what is 3 2/5 times 2 1/3
What's the answer to this problem?
Scientists divide rocks into groups based on_________
Why do we use granite?
Who was Canada's FIRST prime minister.
What is one fact about xuchal