Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Write out how you would describe the difference between rocks and minerals to a 5th grader. PLS HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!!!
Who created the medieval torture device and when pls cite a website if u can ty
Select all the equations that have {7} as its solution set. 65−2x=6x+9 9−x=14x 3+4x=5x−4 x2+1=8x−5
solve the equation 5x+x-7=4x-2-x
3/5 * 5/7 / 3/14 - 2/5​
HELP QUICK! Read the description of f below, and then use the drop-down menus to complete an explanation of why f is or is not a function. f relates each stude
Adelita, Elena, Betina, and Bianca each work as a doctor, lawyer, teacher, or banker. From these clues, decide who is the doctor.
How do protozoa and algae differ?
2 Type the correct answer in the box. What could result in a pregnancy? Pregnancy may occur due to failure of____control. Reset Next
the anterior pituitary hormone that controls the release of glucocorticoids from the adrenal cortex is __________.