winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

line p passes through points (2,13) and (9,8). line q is perpendicular to p what is the slope of line q?
Why do the boys drop the rock from the mountain in Lord Of The Flies?
which part of the nervous system transports information between the brain and other parts of the body? a. brain stem b. spinal cord c. peripheral nerves d. cere
what is 3 multiplied by x cubed
Bill weighs 150 lbs. He wants to gain 2 lbs per week for football season. Jamal runs track. He wants to lose weight so he can run faster. Jamal weighs 195 lbs a
Find the percent increase. From 5 miles to 16 miles?
which of the following events occurred in May 1945 a: the d-day landing b: the battle of stalingrad c: the german surrender d: the potsdam conference
Can you describe 2 developments that affected the lives of Americans west of the Mississippi during the civil war
geometry help!! a.) sas b.) aas c.) sss d.) asa thanks!!
What is an irrational number between 6.23 and 6.35?