jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Whats the least common multiple of 7, 6, 4, and 3?
2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?
7 – 2 • 5 + 9 • 3 Question 1 options: 24 –30 102 18
Robyn adopted a child who is exactly 28 years younger than her. In one year's time, Robyn will be 3 times as old as her child will be. How old is Robyn now?
You make time and a half for all overtime. You make $9.00 an hour for regular hours. What is your overtime hourly rate of pay?
the number n can be expressed as the product of four prime numbers, exactly three of which are the same. how many different positive divisors does n have, inclu
Planning is an essential skill that will help you succeed in both short and long-term endeavors. Once you complete this course, how do you plan to use arid inco
1.) (-4,-3); m=2/3 given point, then graph a line with the given slope
2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?
one should not boast for his success ( one’s success)