flawless3
flawless3 flawless3
  • 14-12-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the Popsicles unit rate

Respuesta :

bonnieswirl1
bonnieswirl1 bonnieswirl1
  • 14-12-2017
$4.44/12 Popsicles = $0.37/Popsicle.

The Popsicle unit rate it $0.37/Popsicle


I hope this helped :3
Answer Link
Tyler2017
Tyler2017 Tyler2017
  • 14-12-2017
37 cents a popcicle you can find this by dividing the total cost 4.44 by 12 which equals 0.37
Answer Link

Otras preguntas

At a game booth, a student gets a box of candy as the prize for winning a game. The boxes come in four colors: white, red, green, and blue. There are 6 boxes of
A triangular logo on the back of a T-shirt has a base of 5 1/2 inches and a height of 4 inches. What is the area of the logo?
In what ways does Ismene differ from her sister, Antigone, in Antigone?
What is the value of x X/200x30/25?
Which of the following statements is correct with respect to bryophyte development? A. haploid gametes mate to produce a diploid zygote, which later develops in
The development of the horse in the fossil record shows
What document was drafted that ended World War I and required that Germany take responsibility for the war
You purchase a spreadsheet program for your computer from a vendor who mass-produces software. What is the term for this type of software?
An angle is formed by two rays that share the same endpoint? True or False
What is the equation, in slope-intercept form, of the line that is perpendicular to the line y – 4 = –2/3 (x – 6) and passes through the point (−2, −2)? a. y