gabriela0125201 gabriela0125201
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Ten yards of a particular kind of ribbon cost $16.50 . What is the cost of the ribbon per foot?

Respuesta :

kevinkaferi1621
kevinkaferi1621 kevinkaferi1621
  • 12-12-2017
The answer would be 1.65 dollars
Answer Link
FortheRestofMyLife
FortheRestofMyLife FortheRestofMyLife
  • 12-12-2017
Take 16.5 and divide it by 10. This will give you the cost per yard.

Take the cost per yard and divide it by 3 to get the cost per foot.
Answer Link

Otras preguntas

please answer this question
Can someone try doing this plz
help plz will give brainliest
Which of these dighal sources would be the most reliable? A. an article on a government site that describes the effects of climate change B. a timeline of clima
Determine the values of h and k. Show your work.
what is 5x – 8x + 2 + 5=
5. The point (-7,4) is reflected over the line x = -3. Then, the resulting point is reflected over the line y = x. Where is the point located after both reflect
Simplify the expression explain each step. 10+(2+y)
please help I need answer by the end of the day
Which sentence begins the introduction of this article excerpt? Service is valuable in ways that cannot be measured in dollars. Service is helping other people