alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Solve this equation, 2x^2-10=0
Please help! Brainliest! 1. A coach who practices careful talking and listening is using the skill of - A. effective communication B. knowledge C. motivation D.
How did peasants and serfs benefit after the bubonic plague?
Identify the sentence that incorporates parallel structure. a. My week at camp included rock-climbing, mountain biking and sleep. b. During my week at camp, I
What is the range of this function? -2 3 3 9 4 12 2 A. {3} B. {3,9,12} C. {-2,2,3,4} D. {-2,2,3,4,9,12}
lungimea unei gradini de 78 m iar perimetrul este de 256 m.Afla latimea gradinii
When the constitutional convention laid out the framework for the executive branch they wanted
Create a function with roots x = 3 and x = 2 and x = -3
Help me asap please! :D Ki’von has a sink that is shaped like a half-sphere. The sink has a diameter of 20 inches. One day, his sink clogged. He has to use one
Dr. faulkner is a psychologist who believes that directly observable events—stimuli and responses—are the appropriate focus of the study of development. dr. fau