nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

I need help please like right now thank you
cuáles son las características adaptativas que favorecen la sobrevivencia de los pingüinos?
Is the correct order in a homeostatic feedback system stimulus, receoptor, control centre, effector?
Comprehension Question Answer the question correctly for 30 dollars.Read the sentence from paragraph 2.If we continue throwing plastic bags in the garbage, our
The following table shows the units of steel and personal computers a worker can produce per month in Germany and South Korea. Use this table to answer the ques
Pancakes are ready to be turned when bubbles rise to the surface of the pancake and break. O True O False
Which statement is true? A. To be a federal judge you must be 35 years old. B. Federal judges have no term limit. C. Federal judges cannot serve more than two t
Trigonometry is hard someone help Please :)
Greg, a landscaper, is planning on opening his own landscaping company. He currently earns $50,000 per year working for his uncle but he will need to quit that
Taylor Company neglected to amortize the discount on outstanding ten-year bonds payable. What is the effect of the failure to record discount amortization on in