deliawong7
deliawong7 deliawong7
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

Importance
Importance Importance
  • 15-11-2017
Hello!

To solve this, find the cost of a single light bulb first, by dividing 9 / 5.

9 / 5 ==> 1.80

One light bulb is $1.80

Now, multiply 1.80 by 7.

1.80 * 7 = 12.6

7 light bulbs cost $12.6

Hope this helps! ☺♥


Answer Link

Otras preguntas

The circle graph above shows the results of a survey of 660 students in a school. How many students participate in sports?[tex]237[/tex][tex]35[/tex][tex]231[/t
need to write another fraction that is equivalent to 4/5?
What is the area of the triangle
what is the slope of the line
draw a graph of y=-2x+5. and where to put the two dots
Lim x->-2 x^3+8/x+2=
How many ways can six slices of pepperoni pizza and three slices of cheese pizza be divided among five friends, if one of the friends is a vegetarian?
graph y=6/5x+1 please include photo of how to graph it and wheee the dots would be
1. Why is the wooden bench turned to face the house? This is from the Boy in the Striped Pajamas
Can someone help me on this Geometry question please?? "Finding measures using rigid transformations".​