jessr1433ozfa0m jessr1433ozfa0m
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

How much is one can of peaches if the price for three is 2.99?

Respuesta :

katherinecrawfozd21d
katherinecrawfozd21d katherinecrawfozd21d
  • 14-11-2017
If the price for three of them is $2.99, then you divide that by three to find the price for one can. This would equal .9966666667, which could probably be rounded to 99 cents or just a dollar per can. Hope that helps.
Answer Link

Otras preguntas

Salivary amylase breaks down which class of organic molecules?
Identify the descriptive adjective.Stumbling up the school steps, Kari fell or something.I think maybe it's "school" because school is describing the steps, but
A 0.160 kg ball attached to a light cord is swung in a vertical circle of radius 70.0 cm. At the top of the swing, the speed of the ball is 3.26 m/s. The cent
Apply the concept of density to explain why oil floats on water.
How can i find the equation of an ellipse if I'm only given 2 points that it contains, NOT including foci, vertices, OR major/minor axix lengths... HELP
How do i write 98.5 in scientific notation?
what is the word for member of one kind of organism in an ecosystem
Predict what the MASS would be of something exerting a force of 45N on a spring scale. EXPLAIN how you got your answer.
Find f × g × h if f(x)=√x-1, g(x)=x^2 +2, and h(x)=x+3.
3 3\8 lb ___ 54 oz.Complete the inequality statement.