lissaqween12 lissaqween12
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Sasha spent $6 on packages of gum how many more packages of gum that cost $ 1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-11-2017
20 - 6 = 14

14/1.20 = 11.67

So, Sasha can by 11 more packages of gum.

I hope that helped! c:
Answer Link

Otras preguntas

How do I Evaluate (2/3)^5
Why was the construction of the transcontinental railroad so important? a. It linked the North and the South. b. It allowed the Confederate forces to reach th
When electrons are added to the outermost shell of a carbon atom, it forms?
What Canadian landform covers about half of the country?
Feudalism spread throughout the continent, but was strongest in Italy.(true/false)
Which European country originally settled the colony that would later become known as New York? A. France B. Spain C. The Netherlands D. Norwa
What Adolf Hitler nickname??
Why are large astronomical bodies such as planets and stars round?
2. As you know, the motto of the French Revolution was “Liberté, Egalité, Fraternité,” which translates to “Liberty, Equality, and Fraternity.” Based on the eve
In his poem "Homework," Allen Ginsberg most likely uses free verse to