jacksonmercy34 jacksonmercy34
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

Georgia has $16.38 in her lunch account. How many lunches can she but if each lunch costs $1.95?

Respuesta :

Quantum21
Quantum21 Quantum21
  • 11-11-2017
She can buy 「16,38/1,95」= 8 lunches
Answer Link
legomasterameer
legomasterameer legomasterameer
  • 11-11-2017
She can buy at least 8 lunches because $16.38 / $1.95 = $8.40

8.40 rounded to 8 because you can't buy a part of a lunch.
Answer Link

Otras preguntas

Find all values of k so that the trinomial x^2+kx-35 can be factored using integers.
What was mercantilism and how did it affect the Anglo American Colonies?
The cost of a certain brand of camera has been increasing at 8% per year. If a camera now costs $150, what is the cost?
What did Darwin notice about life on the Galápagos Islands?
Is melting cheese a physical or chemical change it's for science
Which one is greater 0.64 or 7over 10
How is 18.089 written word form
how do you think king George III reacted to the Declaration upon reading it
How were mid-ocean ridges discovered?
Why was the battle of Saratoga important?