DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Why did the US civil rights movement gain new momentum after World War II? President Truman desegregated the armed forces. Rosa Parks rallied blacks in Montgome
the regular price of an ipod is $269.99 at walmart. they offer no discount, but charge 5.5% sales tax. what is the final cost of the ipod?
What is the direct variation equation if f(x) varies directly with x and f(x) = –12 when x = 6? (Points : 1) f(x) = –2x f(x) =-1/2x f(x) = –6x f(x) = –18x
How's my essay on Hammurabi's code was just. “If a man has opened his trench for irrigation and the waters have flooded his neighbor’s field, the man must resto
Why is granite speckled
what is the value of 62 tens
1 divided by 4 ^x = 16 what is x
how can you tell if 78 is divisible by 2 3 OR 6
What new information can you add to your definition of physical change ?
Why did the US civil rights movement gain new momentum after World War II? President Truman desegregated the armed forces. Rosa Parks rallied blacks in Montgome