kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

A stone thrown horizontally at a speed of 5m/s from the top of a cliff 78.4m high. A. How long does it take the stone to reach the bottom of the cliff? B. How f
where is science done
Simplify square root of 72
If tim spends 1/3 each weekday sleeping and about 7/24 each weekday in school what fraction of a weekday does Tim spend either sleeping or in school
A recipe that makes 7 servings calls for      cup of apple juice and  cup of cranberry juice. How many cups of juice are there per serving?  A.  B.  C.  D.
What is five times the product of x and y increased by 3xy
Order these decimals from least to greatest  7.8,8.7,8.2,7.96,8.014
The Midwest is one region of the United States.what characteristics make it a region?
what is equivalent to 0.4 and 1.4 some one plese help
you go down 8 floors in an elavator your friend goes up 5 floors in a elevator write each amount as a integer