OinkFred OinkFred
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

Measurement for garden 24 feet of fencing needed. Fencing is priced at $0.25 per inch. How much will it cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2017
First convert the measurement of feet to inches. There are 12 inches in a foot. So 24 feet becomes 288 inches. 

Now multiply the cost by the inches. $0.25 x 288 = 78

So it will cost $78.00 in total. 

Hope this helps! :D

~PutarPotato
Answer Link

Otras preguntas

jacob says that 4 divided by 1/3 = 12 and 4 divided by 2/3 = 6 whats the reasoning
Pls help Plsssssssssss
Why did the missionaries give “glowing reports” of the West?
What right did the Intolerable Acts take away from the Massachusetts colonists?
What is the sign of the product (3) (-3)(-2)(4)? (5 points) •Positive, because the products (3)(-3) and (-2)(4) are negative, and the product of two negative n
Which of the following is an appropriate guideline for waste disposal.
Tell whether each of the following statements about the diagram is true or false by pressing the hotspot.
why did the Europeans and native Americans trade outside of the fort, instead of inside of it?
HELLP PLSS(-2 and 1/9) - (-4 and 1/3) = xFind the value of x
make word register of four words related to the given word 'kitchen'​