nicholasalessan
nicholasalessan nicholasalessan
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas costs $6.95, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

raegahagan
raegahagan raegahagan
  • 16-10-2017
2.25 dollars for each tube of paint. you just have to divide 18 and 8
Answer Link
leviryanbarnes leviryanbarnes
  • 16-10-2017
24.95-6.95=18/8=$2.25
Answer Link

Otras preguntas

The fact that the zebra's stripes are passed down in its DNA indicates that the stripes may serve an evolutionary advantage. What do you think is the evolutiona
"A small company wishes to set up a fund" that can be used for technology purchases over the next 6 years. Their forecast is for $12,000 to be needed at the end
A barge floating in fresh water (rho = 1000 kg/m^3) is shaped like a hollow rectangular prism with base area A = 550 m^2 and height H = 2.0 m. When empty the bo
Is 2(x-y) and 2x-2y equivalent
Use the diagram to write the standard equation of the circle. (x + 2)2 + (x + 2)2 = 16 (x - 2)2 + (y - 2)2 = 16
Word: Burlap The question is in the picture.
is 2 yards greater than 5 feet explain
when is it necessary to take action in conflict, and not just try to work the problem out with words? What are the risks of not taking action too early or too l
New Gadgets, Inc., currently pays no dividend but is expected to pay its first annual dividend of $4.80 per share exactly 5 years from today. After that, the di
Which leader united the Greek states? Alexander the Great or Philip II ?