brodybro228
brodybro228 brodybro228
  • 13-10-2017
  • Mathematics
contestada

The Boardman family walked 2/5 of a mile in 2/7 of an hour. What is their unit rate in miles per hour? 20 points

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 13-10-2017
unit rate = (2/5) / (2/7)
unit rate = 2/5 x 7/2
unit rate =  7/5
unit rate = 1.4 

answer
1.4 miles per hour
Answer Link

Otras preguntas

In earlier times, many books used asterisks instead of actually printing ____ words. For instance, a character might say: "D**** you!" or "Oh, my G**!" A errone
Write the equation of a line that passes through the following points : Point 2: (0,-8) Point 1: (-3,0)
Sarah ran a 5k race in 24 minutes. What is her average speed
85% of 16,000,000 people in the Netherlands own a bike, and most of them ride every day. Which equation would you use to find how many people own bikes in Nethe
To what unit rate does 91/12 simplify?
A 3-kilogram bag of red onions costs $4.53. What is the unit price?
Select the two adverbs. The foreign exchange students from Russia join us for lunch quite regularly,​
What is the [Na2SO4] (MM = 142.04 g/mol) in ppt if 100.00 mL of a 3.50 x 10-4M solution after 75.25 mL is added?
please help me on this!! it’s my last question
Which of the following are sources of ionizing radiation? Question 1 options: Radio Waves Infrared Visible Light Low Energy Ultraviolet High Energy Ultraviolet