kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Please Factor: 900 - 1 =
In my class we're working with inequalities. I understand the overall concept and have worked through most of the problems, but I'm unsure as to how I'm suppose
you need to make an aqueous solution of .152 M ammonium sulfate for an experiment in lab, using a 500ml Volumetric flask. how much ammonium sulfate should you
how are the molecules moving in a cold glass of water compared to in a warm glass of water
What type of figurative language is used in the quote? "Throughout it all, I cradled the heartbeat beneath me and prayed the pulse wouldn't beat so hard that i
approximately how often does the moon revolve around the earth?
Explain the relationship between the use of human capital and level of development
How did the french and dutch learn from the experiences of the spanish?
I need help with questions 10,11&12 . Please explain too , this is chapter 10chemical quantities
solve 5x - 10y = -40 for y