ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

2ab-c+3 when a=-4,b=6, and c=-5
a3 -a2 b2 +b3 when a=(-2) and b=(-1)​
HELP PLSS Im not sure on how to solve this What function is best represented by this graph F h(x)= x2 -3x -9 G h(x)= x2+3x-9 H h(x)=x2-6x J h(x)=x2+6x
What event outraged the British, both in the colonies and at home in England, and led to a change in the way they fought the French?
Discuss Courtship Behaviour in Toad
the perimeter of a rectangle with a length a and breadth 6​
The person or organisation responsible for the safe disposal of waste products from site is the: a) Contractor's foreman. b) Site engineer. c) Contractor. d) Se
Someone please help me
When Metin’s phone is fully charged, it runs out in 32 hours if he only uses it for phone-calls, in 20 hours if he only uses it for the internet, and in 80 hour
Solve for x: −12x−2=−7x−17