trellie45 trellie45
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

1 2/3 yards of chain cost 9.00 how much does it cost per chain

Respuesta :

anniewang71owlk8p anniewang71owlk8p
  • 20-09-2017
lets make it an improper fraction
5/3 
we do not know how many chains so we'll put the (x) 

therefore 
5/3x=9.00
x= 5.4
Answer Link

Otras preguntas

what is 41.4 rounded
Bruce bought two books . One book cost 4.00 more than three times the other together ,two books cost him 72 find prices for the two books
why was northern Italy a natural birthplace for the renaissance?
what was a main goal of education for students in the New England colonies ?
Jada has 7/8 cup of cheese. Her cheese bread recipe calls for 1/6 cup of cheese. How many times can she make her recipe with the cheese she has?
In a multicellular organism, organs carry out a variety of life functions. In a single-celled organism, these functions are performed by A.tissues B. organelles
how does the rule of law help our country
If ribbon costs10 cents per foot what is the total cost of the ribbon in dollars.explain your reason including how u decided where to place the decimal
Gina's art teacher mixes 9 pints of yellow paint with 6 points of blue paint to create green paint. Gina mixes 4 pints of yellow paint with 3 pints of blue pain
Show two ways three peoples can share a 5 segment chewy worm