kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

Why does a writter need to think carefully about the setting of a story
Complete the table for the given rule. Rule: y is 0.75 greater than x x y 0 3 9
Nosotros __________ todos los lugares cuando lleguemos.
Find the surface area of the figure below round your answer to the nearest tenth in necessary
You will need _____ml of the 95% solution
Derived quantities depend on...........physical quantity​
Dan scored 1/4 of the points at last nights basketball game. What percentage of the total points did he score
what is the value of g​
look at the image for the question
Which of the following statements is a well-written thesis statement? "American cities are full of homeless people who do not have access to food, shelter, or r