Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

a_ is an organized collection of data in digital format that helps user's to keep track of information?
How many moles of methane are produced when 82.6 moles of carbon dioxide gas react with excess hydrogen gas?
True or false: back in the day led was in paint and caused painters depression
Dimitri is helping to plan the school talent show. Each performer for the talent show has 6 minutes for his or her performance, which includes transition time b
What is 13/20 times 60/x
Does anyone know a similar site as course hero or wyz ant???
How to find the vertex of F(x)=x^2-4
does anyone understand this?
Which two atoms represent isotopes of the same element
which was an achievement of the roman empire?