88h2bff67w 88h2bff67w
  • 02-02-2024
  • Mathematics
contestada

A bowling alley charges x dollars per guest. What is the total cost, y , for 9 guests?

Respuesta :

sarahthecanadagirl sarahthecanadagirl
  • 02-02-2024

Answer:

9x=y

Step-by-step explanation:

Well, if the total cost is y, and the price is x, the total price for 9 guests would be the price multiplied by the number of guests.

Answer Link

Otras preguntas

for every 40 phone calls that jess made in a month, she recived 70 phone calls. What is the ratio in simplest form of the number of phone calls made to the numb
slide layouts can be changed by _________
bronze casting movable type gunpowder stirrup All of these inventions are MOST associated with A) ancient Egypt. B) classical China. C) ancient Mesopot
Where were the caste system and the religious outlines for life in ancient India
Classify the sequence (an) =(1,16,31,46,...) as arithmetic, geometric, or neither. If there is not enough information to classify the sequence, choose not enoug
what is (2.40*10^2)/(3.0*10^-1)
Clark buys 2 gallons of paint for $ 16.39. What is the cost per pint of paint? Round your answer to the nearest cent if necessary .
q supp r and m q =22 degrees
Claire lost weight thanks to the support and encouragement of her friends. They helped her stick to a healthy diet and pushed her to engage in physical exercise
Madeline works as a part time job at Parkland Hospital for $20 per hour. She worked for 10 hours last week and must pay 10% in taxes. What is Madelines take hom