giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

A business tenant has a percentage lease stating rent payment is greater of 2% of the business’s total gross sales volume or a minimum base rental of $1,000.00
I need help!!! As fast as possible!!!!
What is the oxidation number change for the iron atom in the following reaction? 2 Fe2O3(s) + 3 C(s) → 4 Fe(s) + 3 CO2(g)
make these sentences into negative form. he will be watching TV at 2.15 p.m my father goes to work every day. they have done their homework. he was dtudiyng at
PRE algebra !!! PLEASE HELP! Ruth plays on the school basketball team. The table shows the team's results and Ruth's results for each game. What is the experime
factor x^5y^2+x^2y^5
Imagine that you could live in Harappa or Mohenjo Daro for one day. Write a 50- to 100-word description of what your experience might be like. Base your answer
Desribe the structure of amino acids including what makes amino acids different from each other
Solve the following system of equations. Express your answer as an ordered pair in the format (a,b). 3x+4y=17 -4x-7y=-18
Los voluntarios Completa las oraciones para saber cómo es la vida de los voluntarios en el Gran Chaco. 1. Los voluntarios _________________ (despertarse) tempra