sd8552
sd8552 sd8552
  • 03-07-2017
  • Mathematics
contestada

product A is 8oz and sells for $1.36 and product B is 16oz and sells for $3.20 which product has the lower unit price

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 03-07-2017
unit cost of product A = $1.36/8oz = $0.17 / oz
unit cost of product B = $3.20/16oz = $0.20 /oz

I will leave it to you to figure out which product has a lower unit price.

Answer Link

Otras preguntas

are your lungs more like an empty paper bag or like a sponge
Do you line up the decimal when subtracting
i need help I will take photos of the text
What is the solution of the inequality 2x-9<7? A x<8 B x<=8 C x>8 D x>=8
Who founded Students for a Democratic Society? a. Tom Hayden and Al Haber b. Stephen Gubar and Mario Savio c. Barry McGuire and Mario Savio d. Stephen Gubar
For the triangle shown below use a ruler to find the perimeter in inches & centimeters. Please draw a triangle. I tried to put in a triangle but it didnt wo
Which to numbers add up to 17 and multiply to 75
what is (13-2x)(13-2x) ?
which of the following locations will most likely have the highest average annual precipitation
which expression factors to 8(x+2)