hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

How do you write this as a single fraction in its simplest form? Show workings please!
What's the value of 3 in 310.25
a number is k units to the left of 0 on the number line. describe the location of its opposite.
do you guys what's 5y/3=20
5.4 5.400 less greater
convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
What is the value of 3 in 63.856
0.632 in two other forms?
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?